Deimanto pasirinkimas


Karatas yra specifinis matavimo vienetas naudojamas apibūdinti deimantų (ar kitų brangakmenių) svorį. Jo pavadinimas kilęs iš saldžiavaisio pupmedžio sėklos – mažos sėklos su tipiškai vienodu svoriu, kurias naudojo ankstyvieji brangakmenių prekeiviai kaip atsvarus subalansuoti savo svarstykles. Vienas karatas yra lygus 0,2 g, arba 200 mg ir yra padalintas į 100 lygių dalių. Sertifikuoto deimanto ataskaitoje visada nurodomas deimanto svoris karatais, rašomi du skaičiai po kablelio, o tračias apvalinamas. Pvz. 0,749 = 0.75ct, 0,744 = 0,74ct. Deimantų svoris karatais juvelyriniame dirbinyje būna nurodomas kaip trupmeninis svoris karatais (pvz. ¾ karato). Trupmeninio svorio karatais atitikmenys šimtainėje skalėje pateikiami žemiau esančioje lentelėje.

Karatas yra labiausiai žinomas tarp keturių pagrindinių deimantą apibūdinančių terminų, nes yra lengviausiai suprantamas tiesiog pažiūrėjus į brangakmenį. Tačiau žmonės dažnai klaidingai mano, kad deimantų dydis yra tapatinamas su jo svoriu, nors tai nebūtinai yra tiesa. Būdas kaip deimantas yra išpjautas iš tikrųjų gali sumenkinti jo dydį ir tikrąjį svorį. Toliau pateikiama diagrama parodo tokių pačių proporcijų santykinius karatinio svorio deimanto dydžius. Pastaba: Deimantų iliustracijos parodo santykinį, o ne faktinį deimanto dydį.

Svarbu paminėti, kad deimanto kainą apibūdina ne tik jo svoris karatais bet ir tokio svorio akmens kokybė. Veiksniai darantys įtaką kokybei yra briaunavimas, spalva, švarumas ir išbaigimas. Vienas išskirtinai aukštos kokybės deimantas gali būti parduotas už $20.000 už karatą, tuo tarpu žemesnės kokybės tik už $1.000 už karatą. Deimantų kaina taip pat kyla neproporcingai augant akmens dydžiui, nes didesni deimantai yra kur kas retesni. Kitaip tariant, trijų karatų deimantas kurio spalva, švarumas ir briaunavimas identiški vieno karato deimantui, kainuos kur kas daugiau nei trys tokie patys vieno karato deimantai.Visos teisės saugomos JUVELYRIKA.LT